Dalintis: Facebook

Naujienos

2017-09-08 11:22 Paskelbta: 3 m.

Delfi.lt. L. Andrikienė: M. Saakašvilis - egzaminas Ukrainos valdžiai ir demokratijai

Gairė: Darbas EP, Straipsniai, interviu, Publikacijos apie L. Andrikienę

Buvęs Gruzijos prezidentas ir Ukrainos Odesos srities gubernatorius M. Saakašvilis - žmogus be pilietybės.

Ir Ukrainos, ir Gruzijos valdžia jam turi priekaištų ir pretenzijų. Dažniausiai nepagrįstų. 

Buvęs Gruzijos prezidentas šiuo metu yra Europoje, vienoje ES valstybių. Tačiau jau paskelbta, kad rugsėjo 10-ąją jis bandys grįžti į Ukrainą. Jo feisbuke skelbiamas sienos perėjimo punkto pavadinimas, jis bandys kirsti ES-Ukrainos sieną iš Lenkijos. 

Kas įvyks, kai M. Saakašvilis bandys kirsti Ukrainos sieną, neaišku. Galimi bent trys scenarijai: 1) jam bus leista be kliūčių įvažiuoti į Ukrainą ir ten pasilikti; 2) iš M. Saakašvilio bus atimtas Ukrainos piliečio pasas, ir jis nebus įleistas į Ukrainą; 3) jam bus leista įvažiuoti į Ukrainą ir tada, remiantis nauju, šią savaitę paskelbtu Gruzijos reikalavimu, M. Saakašvilis bus suimtas ir perduotas Gruzijai. 

Šiandien galima tik spėlioti, bet šis įvykis kvepia skandalu ir traukia daugelio stebėtojų dėmesį. Tai bus tarsi lakmuso popierėlis, parodysiantis, kiek toli Ukraina pažengė demokratinių reformų keliu. 

Konflikto tarp M. Saakašvilio ir P. Porošenkos istorija yra netrumpa ir turi daug atspalvių. Gruzijos pilietybės M. Sakašvilis neteko 2015 metais. Savo tėvynėje buvęs prezidentas iki šiol kaltinamas daugybe neįrodytų nusikaltimų. Kaltinimus M. Saakašvilis neigia. 

Interpolas taip pat neigiamai atsakė į Gruzijos prašymą įtraukti M. Sakašvilį į ieškomų asmenų sąrašą. 2015 m. Ukraina atsisakė išduoti M. Saakašvilį Gruzijai, remdamasi tuo, kad M. Saakašvilio persekiojimas Gruzijoje yra tik politiškai motyvuotas, inicijuotas jo politinių oponentų. Tačiau neaišku, kaip prezidentas P. Porošenka pasielgs rugsėjo 10-ąją. 

P. Porošenka buvusį Gruzijos prezidentą pasikvietė į Ukrainą ir 2015 metais jam suteikė pilietybę ne šiaip sau. Būdamas Gruzijos prezidentu 2004–2013 metais, M. Saakašvilis daug nuveikė, reformuodamas posovietinę Gruziją. Iki šiol sklinda legendos apie Gruzijos policijos reformą, M. Saakašvilio laikais suformuotą nepaperkamą Gruzijos policiją, kažkada buvusia korupcijos lizdu. 

Po 2008 metų Rusijos karinės agresijos prieš Gruziją M. Saakašvilis tapo asmeniniu Kremliaus šeimininko V. Putino priešu. Tikriausiai ne daugiau simapatijų V. Putinas jaučia ir P. Porošenkai. Atrodytų, kad M. Saakašvilio ir P. Porošenkos tikslai ir draugai turėtų būti tie patys. Matyt, todėl M. Saakašvilis Ukrainos prezidentui atrodė tinkamas kandidatas kovojant su Ukrainą ėdančia korupcija. Taip M. Saakašvilis tapo Ukrainos Odesos srities administracijos vadovu. 

M. Saakašvilio antikorupcinė veikla Odesos srityje buvo energinga ir audringa. Jis greitai tapo populiariu visoje šalyje. Tačiau antikorupcinė kova baigėsi triukšmingu M. Saakašvilio atsistatydinimu 2016 m. pabaigoje bei jo kaltinimais, kad pats P. Porošenka yra korupcinės Ukrainos sistemos dalis. P. Porošenka pirmiausia atleido M. Saakašvilį iš savo visuomeninio patarėjo pareigų, o šių metų liepą žengė dar vieną žingsnį – pasirašė dekretą, kuriuo iš M. Saakašvilio atimama Ukrainos pilietybė, nors to neleidžia Ukrainos Konstitucija. Kita vertus, M. Saakašvilio kaltinimų niekas oficialiai nepaneigė. Ukrainos valdžios paaiškinimų net labai reikėtų: ES vienu balsu tvirtina, kad reformoms Ukrainoje labiausiai trukdo korupcija. 

Stebint šiuos ir čia nepaminėtus įvykius yra skaudu, nes ir M. Saakašvilis, ir P. Porošenka yra mano politinės šeimos nariai. Dar šių metų kovą visi kartu dalyvavome Valetoje (Malta) vykusiame Europos liaudies partijos lyderių susitikime. 

Konfliktas tikrai yra visiškai absurdiškas. Visų pirmą, negaliu pritarti Ukrainos valdžios veiksmams ir manau, kad dėl dabartinės situacijos didesnė atsakomybė tenka Ukrainos prezidentui. Sunkiai suvokiamas nekonstitucinis sprendimas atimti pilietybę iš M. Saakašvilio, paverčiant jį asmeniu be pilietybės. Dabartinė situacija naudinga tik Kremliui ir M. Saakašvilio politiniams priešininkams Gruzijoje, tokiems, kaip Bidzina Ivanišvilis, didžiausias privatus „Gazpromo“ akcininkas, kurio žodis dažniausiai yra lemiamas. 

Tačiau yra ir kitų nesantaikos tarp dviejų buvusių sąjungininkų aspektų. Palikęs Odesos srities gubernatoriaus postą, M. Saakašvilis įkūrė „Naujų jėgų“ partiją, kurios tikslas – dalyvauti parlamento rinkimuose. Kai kurių sociologinių apklausų duomenimis, jau 2017 m. balandį naujasis darinys turėjo apie 18 proc. rinkėjų paramą. 

P. Porošenkos reitingams smunkant, vargu ar ši M. Saakašvilio veikla galėjo sulaukti Ukrainos prezidento susižavėjimo. Tačiau, atrodo, buvo rastas pats blogiausias kelias, kaip atsikratyti M. Saakašvilio. Juk tik Ukrainos piliečiai gali vadovauti politinėms partijoms bei būti renkami į parlamentą. Todėl daug apžvalgininkų pilietybės atėmimą iš M. Saakašvilio vertina kaip P. Porošenkos žingsnį lengva ranka atsikratyti politinio konkurento. 

Jeigu tai yra tiesa, būtent dėl prezidento veiksmų bus sunku Ukrainą vadinti teisine valstybe. Tai kelia rimtą susirūpinimą Europos Sąjungai, visiems Ukrainos draugams ES, kurie nuoširdžiai remia prieš išorės agresorių kariaujančią Ukrainą, demokratinius pertvarkymus šioje šalyje, jos eurointegracinį kursą. 

Toks elgesys sukėlė ir buvusio Švedijos ministro pirmininko, beje, ir prezidento P. Porošenkos patarėjo C. Bildto susirūpinimą. Jis pareiškė, kad pilietybės atėmimas iš politinių oponentų prieštarauja visuotinai pripažintiems demokratijos principams. Toks valstybės vadovų elgesys nestebintų autokratinėje Rusijoje, bet Ukrainoje, esančioje kelyje į Europos Sąjungą ir NATO, jis yra visiškai nepriimtinas. 

Prezidentas P. Porošenka dar turi laiko sprendimui, gali leisti M. Saakašviliui nekliudomai įvažiuoti į Ukrainą, kreiptis į teismą ir užginčyti prezidento dekretą. Tiesa, to laiko nedaug, bet nesutarimus būtina išsiaiškinti civilizuotai. 

Negalima pamiršti, kad vienintelis laimėtojas šioje situacijoje yra Kremlius. Manau, V. Putinas jau dabar trina rankas, stebėdamas dviejų demokratinių lyderių, buvusių sąjungininkų, konfliktą. 

Dr. Laima Andrikienė yra Europos Parlamento (EP) Užsienio reikalų ir Tarptautinės prekybos komitetų, EP Saugumo ir gynybos pakomitečio narė

https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/l-andrikiene-m-saakasvilis-egzaminas-ukrainos-valdziai-ir-demokratijai.d?id=75702597


Komentarai

Šio įrašo komentavimas yra uždarytas
protingai surašyta, patiko, 18-09-17 14:17:
Negi Ukrainos prezidentas nesupranta elementarių dalykų, kad pilietybės atėmimas iš politinių oponentų prieštarauja visuotinai pripažintiems demokratijos principams.

Arūnas, 08-09-17 13:42:
Skaudu girdėti, kad buvę bendražygiai nebesutaria. Įtarimai, kad prezidentas P. Porošenka iš M. Saakašvilio atėmė pilietybę siekdamas pašalinti konkurentą kenkia Ukrainos prezidentui ir Ukrainos demokratizacijai. Tai džiaugsmas kremliui, bet liūdesys demokratinei Europai.

Laima Andrikienė Twitter

L. Andrikienės kalba EP Saugumo ir gynybos pakomitetyje apie prognozes dėl Kinijos karinės galios pasaulyje. 2018 01 24

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje apie dabartinę prekybos derybų su MERCOSUR padėtį. 2018 01 23

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto viešuosiuose klausymuose dėl užsienio investicijų ES tikrinimo. 2018 01 22

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje, bendroje diskusijoje dėl ES asociacijos susitarimo įgyvendinimo su Moldova, Gruzija ir Ukraina. 2018 01 22

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje, apie Bulgarijos pirmininkavimo prioritetus tarptautinės prekybos politikos srityje. 2018 01 22

Laima Andrikienė - iš Europos Parlamento Strasbūre apie Europos Sąjungos ateitį. 2018 01 18

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Rusijos propagandos įtakos ES šalims. 2018 01 17

L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl ES paramos Kolumbijos taikos procesui. 2018 01 17

Laimos Andrikienės sveikinimas – Kalėdos 2017

L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Kambodžos opozicijos draudimas. 2017 12 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Žodžio laisvė Vietname. 2017 12 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl susitarimo su Iranu dėl branduolinės programos. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Europos užsienio, saugumo ir gynybos politikos. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl padėties Afganistane. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl ES ir Kazachstano partnerystės susitarimo. 2017 12 11

Diskusija "Dėl Europos ateities" Telšiuose, dalyvaujant Telšių vyskupui Kęstučiui Kėvalui ir Europos Parlamento narei dr. Laimai Andrikienei. 2017 12 08

Jaunųjų Šv. Jokūbo kelio ambasadorių viešnagė Europos Parlamente: Laima Andrikienė ir Donatas Chanko. 2017 11 29

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto “Prekybos politikos dienos” klausymuose Briuselyje. 2017 11 22

EP rinkimų stebėjimo misijos Kirgizijoje vadovės L. Andrikienės ataskaita EP Užsienio reikalų komitete. 2017 11 20

L. Andrikienės interviu EPP.tv apie EP rekomendacijas Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimui. 2017 11 16

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Rytų partnerystės 2017 m. lapkričio mėn. aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 11 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Daugiašalių derybų padėties rengiantis 11-ajai PPO ministrų konferencijai. 2017 11 14

L. Andrikienės interviu Open Media Hub apie EP rekomendacijas ES ir Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikimui ir apie ES Rytų partnerystės politiką. 2017 10 18

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl prekybos su Australija ir Naująja Zelandija. 2017 10 25

L.Andrikienė info.tv apie Katalonijos nepriklausomybės siekį. 2017 10 10

L.Andrikienė iš EP Briuselyje: Ko tikiuosi iš artėjančio ES˗Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 10 10


Radijas A2. L. Andrikienės interviu apie aktualius Lietuvos vidaus politikos klausimus bei svarbiausias užsienio politikos problemas. 2017 10 06

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Kataloniją. 2017 10 04

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Vokietijos susivienijimo svarbą ir lyderystę. 2017 10 03

Mūsų biblioteka

Skaitykite čia, mūsų bibliotekoje:

VERTYBĖS IR POLITIKA II.
KRIKŠČIONIŠKOSIOS EUROPOS ŠAKNYS
(2014)

"Vertybės ir politika"

VERTYBĖS IR POLITIKA
(2008)

VALUES AND POLITICS
(2008)

Šv. Jokūbo kelio šviesa

ŠV. JOKŪBO KELIO ŠVIESA / THE LIGHT OF ST. JAMES WAY
(2012, 2013, 2014)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': I dalis - Signatarė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
I dalis - SIGNATARĖ
(2008)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': II dalis - Ministrė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
II dalis - MINISTRĖ
(2008)

„AŠ, LAIMA ANDRIKIENĖ, PRISIEKIU...'' III dalis – Europarlamentarė

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu..."
III dalis – EUROPARLAMENTARĖ
(2009)

Ankstesnė svetainės versija

Informaciją apie L.Andrikienės veiklą 2004-2008 m. rasite čia.