Dalintis: Facebook

Naujienos

2011-04-03 17:48 Paskelbta: 9 m.

Šventojo Sosto Apaštalinis nuncijus L. Bonazzi apie Bažnyčios ir valstybės santykius šiandieniniame pasaulyje: Aštuonios politiko dorybės

Gairė: Įdomu

Gerbiamieji, 
man labai patiko Apaštalinio nuncijaus Lietuvoje arkivyskupo Luigi Bonazzi mintys.
Siūlau jas Jūsų dėmesiui. 
Laima Andrikienė

DELFI.LT (2011 04 03)

Politikas turi būti patikimas, nuoseklus, ryžtingas, dirbti bendram gėriui, nebijoti tiesos, įgyvendinti prieš rinkimus duotus pažadus, o jo darbai negali skirtis nuo žodžių. Tokias politikų dorybes įvardija Vatikano nuncijus Lietuvoje J.E. arkivyskupas Luigi Bonazzi. 

-------------------------------------

Politika - kilnus darbas?

Konferencijoje apie Bažnyčios socialinį mokymą Šventojo Sosto nuncijus L. Bonazzi skaitė pranešimą apie Bažnyčios ir valstybės santykius šiandieniniame pasaulyje. Savo kalbą jis baigė išvardindamas aštuonias vieno ispanų kardinolo suformuluotas aštuonias politiko dorybes, kuriomis turi pasižymėti šioje veiklos srityje dirbantis asmuo. Pasak arkivyskupo, net jeigu politikai nebijo žiniasklaidos, jie vis tiek stos prieš Dievą, tad tam tikri standartai politikams taip pat būtini.

Pirmąja politiko dorybe L. Bonazzi įvardijo savo vaidmens žinojimą ir supratimą. Anot Vatikano nuncijaus, II-ajame Vatikano susirinkime politika buvo apibūdinta kaip sunkus, bet ir labai kilnus menas, nors Lietuvoje politikos meno kilnumu abejones kelia joje dalyvaujantys teisti ar teisiami politikai bei jų mėginimai pasinaudoti tarnybine padėtimi.

Tarkime, Vilniaus miesto taryboje vėl dirbs už mėginimą papirkti kolegą teistas buvęs sostinės meras Artūras Zuokas, Seimo nariu greitai taps tuo pačiu nusikaltimu kaltinamas Evaldas Lementauskas, kuris vardan akių paliko „Tvarkos ir teisingumo“ partiją, o Europos Parlamente dirba nuo teisėsaugos Maskvoje slapstęsis Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

„Po daugiau nei keturiasdešimties metų stipriai jaučiant globalizacijos poveikį toks pasakymas tampa dar teisingesnis, kai susimąstome, jog visuotinis ekonominės sistemos trapumas gali būti pataisytas politikos galia. Tai yra visuotinė politinė struktūra yra stipri, kuri remiasi bendromis visuotinėmis vertybėmis“, - aiškino Šventojo Sosto nuncijus.

Antrąja dorybe nuncijus įvardijo politiko patikimumą. Pasak jo, šiais laikais politiniame pasaulyje vyksta daugybė skandalų, tad prarandamas pasitikėjimas svarbiausiais politiniais veikėjais. Dėl šios priežasties, nuncijaus teigimu, reikia „tvirto atsako“, atsinaujinimo, kuris pagerintų politiko įvaizdį. Vis tik nuncijus nepaminėjo, kaip galima pasitikėti politikais, jeigu pasisakydami už saugumą keliuose ir blaivybės puoselėjimą, dalis jų sučiumpami išgėrę prie vairo, kaip kad buvo konservatorių-krikdemų Egidijaus Vareikio ir Arvydo Vidžiūno atvejais.

Luigi Bonazzi

Luigi Bonazzi

© DELFI (A.Solomino nuotr.)

www.delfi.lt

Politikų vienybė – vertybė, bet ar ji egzistuoja Lietuvoje?

Pasak Vatikano nuncijaus, trečioji politiko dorybė yra jo darbas bendram gėriui, o ne vardan savo interesų.

„Laikydamiesi šios dorybės politikai turi pažvelgti į savo sąžinę ir paklausti savęs, ar aš dirbu žmonėms, ar sau, ar dirbu savo šaliai, visuomenės labui, ar puoselėju savo moralines vertybes, ar dirbu žmonijai“, - aiškino arkivyskupas, nors kažin, ar valstybės lėšas, kaip pripažino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), savireklamai naudojęs buvęs Vilniaus meras Juozas Imbrasas bei tą patį postą užėmęs ir už savo įmonei palankius sprendimus balsavęs Vilius Navickas tokius klausimus sau uždavinėjo.

L. Bonazzi teigimu, ketvirtoji politiko dorybė yra nuoseklumas. Tai reiškia, kad politikas turi gyventi pagal tikėjimą, jo darbai negali skirtis nuo žodžių, be to, toks politikas privalo laikytis per rinkimus duotų pažadų.

Tačiau Lietuvoje įprasta, kad prieš rinkimus politikai, tarp kitų dalykų, žada ir tai, kas nuo jų nepriklauso arba priklauso tik iš dalies. Pavyzdžiui, A. Zuokas prieš šiuos savivaldos rinkimus žadėjo, jog vidutinis mėnesio atlyginimas Vilniuje pasieks 6,4 tūkst. Lt, nors darbo užmokestis privačiame sektoriuje priklauso nuo bendros ekonominės padėties, o viešajame sektoriuje atlyginimų dydžius beveik visais atvejais reguliuoja Seimas, ne savivaldybė.

Kalbėdamas konferencijoje penktąja dorybe L. Bonazzi pavadino politikų vienybę, kuri Lietuvoje ryškiausiai buvo regima šaliai stojant į NATO ir Europos Sąjungą, tačiau iškart po to politinis gyvenimas atitiko seną patarlę: du lietuviai – trys partijos.

„Palaimintas politikas, kuriantis ir ginantis vienybę. Nesutarimai veda į pražūtį. Prancūzijoje sakoma, prancūzai niekada nesustoja visi kartu, išskyrus tuomet, kai skaitoma Evangelija. Manau, kad tai gali būti pritaikyta katalikams ir kitose šalyse“, - teigė nuncijus, nors visai greta jo sėdėjo konservatorius Mantas Adomėnas, kuris savo socialdemokratų kolegę Birutę Vėsaitę viešai yra pavadinęs „višta“, nors po to ir atsiprašė.

Politikais negali būti bailiai

Vatikano atstovas vardijo ir kitas dorybes, kuriomis turėtų pasižymėti politikai. Pasak L. Bonazzi, geras politikas taip pat turi būti pasiryžęs įgyvendinti radikalius pokyčius, priešintis intelektiniam blogiui ir nusistatyti prioritetus pagal tikėjimą bei pagrindiniu įstatymu laikyti Evangeliją, nors Lietuvoje valstybės yra atskirta nuo Bažnyčios ir pagrindiniu šalies įstatymu mūsų šalyje laikoma Konstitucija.

Maža to, politikas turi mokėti klausytis ir išklausyti bei nebūti bailys – tai yra nebijoti tiesos.

„Politikas, kuris moka klausytis prieš rinkimus ir po jų, kuris moka įsiklausyti į savo sąžinę, kuris moka išgirsti Dievą maldoje, tokio politiko veiksmai bus ryžtingi ir efektyvūs“, - teigė nuncijus.

„Palaimintas ir politikas, kuris nebijo ir, visų pirma, nebijo tiesos. Kaip dažnai sako popiežius Benediktas XVI, tiesa išlaisvina, o popiežius Jonas Paulius II yra pasakęs, tiesai nereikia balsų. Ko mes labiausiai turėtume bijoti? Dvidešimtasis JAV prezidentas Džeimsas Garfildas sakydavo : „Garfildas bijo tik Garfildo, nes pažįsta save“. Politikas, kuris nebijo žiniasklaidos, per paskutinįjį teismą stos prieš Dievą, o ne prieš žiniasklaidą“, - reziumavo L. Bonazzi.

Fragmentas iš Eglės Samoškaitės straipsnio www.delfi.lt

 


Komentarai

Šio įrašo komentavimas yra uždarytas
Europa!, 04-04-11 22:27:
Kritikuoti irgi reikia mokėti. Štai Nuncijus išsakė daug kritikos Lietuvos politikams, bet padarė tai ne puldamas, o teigdamas, aiškindamas, kaip turėtų būti. Juk žmonės, klausytojai nekvaili, puikiai sugeba visas galimas politikų dorybes "pamatuoti" Lietuvos buvusiems ir esamiems politikams.
Tokia kritika, kaip Nuncijaus, yra kurianti. Ji nežemina žmogaus, nesityčioja iš jo, bet tarsi kviečia būti geresniam, ragina tobulėti.
Manau, labai teisinga pozicija. Matant, kiek daug Lietuvoje mėšlo, kaip juo drabstomasi, Nuncijaus pavyzdys tikrai yra sektinas. Tai ir yra tikroji Europa, europietiškumo išraiška.

Birutė, 03-04-11 19:56:
LABAI TEISINGOS NUNCIJAUS LUIGI BONAZZI MINTYS. Iš tiesų turime daugiau kalbeti apie savo valstybėje puosėlejamas vertybes, siekti, kad išsirinktume į valdžią tokius politikus, kurie dirbtų ir gyventų pagal aštuonias Apaštalinio nuncijaus nurodytas vertybes.Tikrai nesinori kartoti teiginio, kad valdžia tik mūsų visuomenės veidrodis.

Laima Andrikienė Twitter

L. Andrikienės kalba EP Saugumo ir gynybos pakomitetyje apie prognozes dėl Kinijos karinės galios pasaulyje. 2018 01 24

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje apie dabartinę prekybos derybų su MERCOSUR padėtį. 2018 01 23

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto viešuosiuose klausymuose dėl užsienio investicijų ES tikrinimo. 2018 01 22

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje, bendroje diskusijoje dėl ES asociacijos susitarimo įgyvendinimo su Moldova, Gruzija ir Ukraina. 2018 01 22

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto posėdyje, apie Bulgarijos pirmininkavimo prioritetus tarptautinės prekybos politikos srityje. 2018 01 22

Laima Andrikienė - iš Europos Parlamento Strasbūre apie Europos Sąjungos ateitį. 2018 01 18

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Rusijos propagandos įtakos ES šalims. 2018 01 17

L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl ES paramos Kolumbijos taikos procesui. 2018 01 17

Laimos Andrikienės sveikinimas – Kalėdos 2017

L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Kambodžos opozicijos draudimas. 2017 12 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės principų pažeidimo atvejų: Žodžio laisvė Vietname. 2017 12 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl susitarimo su Iranu dėl branduolinės programos. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Europos užsienio, saugumo ir gynybos politikos. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl padėties Afganistane. 2017 12 12

L. Andrikienės kalba debatuose dėl ES ir Kazachstano partnerystės susitarimo. 2017 12 11

Diskusija "Dėl Europos ateities" Telšiuose, dalyvaujant Telšių vyskupui Kęstučiui Kėvalui ir Europos Parlamento narei dr. Laimai Andrikienei. 2017 12 08

Jaunųjų Šv. Jokūbo kelio ambasadorių viešnagė Europos Parlamente: Laima Andrikienė ir Donatas Chanko. 2017 11 29

L. Andrikienės kalba EP Tarptautinės prekybos komiteto “Prekybos politikos dienos” klausymuose Briuselyje. 2017 11 22

EP rinkimų stebėjimo misijos Kirgizijoje vadovės L. Andrikienės ataskaita EP Užsienio reikalų komitete. 2017 11 20

L. Andrikienės interviu EPP.tv apie EP rekomendacijas Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimui. 2017 11 16

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Rytų partnerystės 2017 m. lapkričio mėn. aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 11 14

L. Andrikienės kalba debatuose dėl Daugiašalių derybų padėties rengiantis 11-ajai PPO ministrų konferencijai. 2017 11 14

L. Andrikienės interviu Open Media Hub apie EP rekomendacijas ES ir Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikimui ir apie ES Rytų partnerystės politiką. 2017 10 18

EP plenarinė sesija: L. Andrikienės kalba diskusijoje dėl prekybos su Australija ir Naująja Zelandija. 2017 10 25

L.Andrikienė info.tv apie Katalonijos nepriklausomybės siekį. 2017 10 10

L.Andrikienė iš EP Briuselyje: Ko tikiuosi iš artėjančio ES˗Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimo. 2017 10 10


Radijas A2. L. Andrikienės interviu apie aktualius Lietuvos vidaus politikos klausimus bei svarbiausias užsienio politikos problemas. 2017 10 06

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Kataloniją. 2017 10 04

Iš Europos Parlamento Strasbūre: Laima Andrikienė apie Vokietijos susivienijimo svarbą ir lyderystę. 2017 10 03

Mūsų biblioteka

Skaitykite čia, mūsų bibliotekoje:

VERTYBĖS IR POLITIKA II.
KRIKŠČIONIŠKOSIOS EUROPOS ŠAKNYS
(2014)

"Vertybės ir politika"

VERTYBĖS IR POLITIKA
(2008)

VALUES AND POLITICS
(2008)

Šv. Jokūbo kelio šviesa

ŠV. JOKŪBO KELIO ŠVIESA / THE LIGHT OF ST. JAMES WAY
(2012, 2013, 2014)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': I dalis - Signatarė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
I dalis - SIGNATARĖ
(2008)

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....'': II dalis - Ministrė

"Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu....".
II dalis - MINISTRĖ
(2008)

„AŠ, LAIMA ANDRIKIENĖ, PRISIEKIU...'' III dalis – Europarlamentarė

„Aš, Laima Andrikienė, prisiekiu..."
III dalis – EUROPARLAMENTARĖ
(2009)

Ankstesnė svetainės versija

Informaciją apie L.Andrikienės veiklą 2004-2008 m. rasite čia.